Japán a 2.világháborúban
(röviden)
(A cikk saját! Én írtam saját kezűleg a történelemkönyvem alapján x3)
A háború igazi -Földünk egészére kiterjedő - világháborúvá csak akkor vált, amikor 1941. december 7-én japán anyahajókról felszálló repülők minden előzetes figyelmeztetés nélkül megtámadták az Egyesült Államok legfontosabb csendes-óceáni
támaszpontját, Pearl Harbort (Hawaii-szigetek). Ezzel egyidejűleg Hátsó-Indiában angol területeket és hadihajókat is megtámadtak. A japán támadások következményeként Ázsia,
Amerika, Ausztrália és a Csendes-óceán térsége egy csapásra belekerült a háború sodrába. Kialakult a két nagy ellenséges koalíció :egyrészt a német-japán-olasz szövetség (+ néhány kis állam pl: hazánk is), másrészt az Egyesült Államok-Anglia-Szovjetunió szövetsége (+ 26 állam).
A csendes-óceáni háború
Miután a japánok megtámadták Pearl Harbort néhány nap múlva japán repülők elsüllyesztették a nyílt óceánon az angol flotta térségben tartózkodó hajóit is, így Japán megszerezte a tengeri fölényt a Csendes-óceán nagyobbik részén. Fölényét gyorsan ki is használta. Elfoglalta a Fülöp-szigeteket, Hátsó-India nagy részét, sőt Szingapúrt is. Már-már Ausztráliát is fenyegette. A nagy japán sikerek csupán csak fél évig tartottak, ugyanis 1942 júniusában fordult a kocka: az amerikai flotta a Midway-szigeteknél lezajlott tengeri csatában kiegyenlítette a korábbi japán fölényt, majd a Csendes-óceán ura lett. Ezután az Egyesült Államok az európai hadszíntér felé tudott fordulni.
A csendes-óceáni háború elsősorban tengeri és légi háború volt. Az amerikai haditengerészet és légierő egymaga képes volt megállítani a japánok előrenyomulását, sőt 1943-tól kibontakozott az amerikai ellentámadás. Ennek során az USA hadereje fokozatosan, szigetről-szigetre haladva közelítette meg Japánt. ("békaugrás" hadművelet) Az amerikaiak nem egyedül viselték a háború terheit. Igen nagy részt vállalt a japánok elleni harcból Kína is. Mivel bővel volt utánpótlása(hadseregének), egyre nagyobb japán erőket kötött le.
(mindezek miatt Kína súlya megnőtt a világpolitikában).
Japán leteszi a fegyvert
Japán győzelmi esélyei minimálisra csökkentek. Egyedül a japán katona és a hedsereg harci szellemében bízhatott, mely nem ismerte a megadás szót. Emiatt a háború még sokáig elhúzódott volna, ha az amerikaiak be nem vetik minden idők legborzalmasabb fegyverét, az atombombát. 1945.aug.6-án Hiroshimára, majd három nappal később Nagaszakira egy-egy atombombát dobtak le, hatalmas pusztulást okozva. (erről majd egy később menüpontban olvashattok). Majd a szovejetek is hadat üzentek Japánnak, így aug.14-én a japán császár elismerte Japán vereségét és kilépett a háborúból (kapitulált).
A fegyverszünet aláírására szeptember 2-án került sor, így a II. vh. pontosan hat évig tartott. (1939. szept.1-től 1945.szept.2-ig.)
Ennyi lenne.^^ Mint már mondtam saját cikk, én írtam!
(azt hiszem a töri tanárom örülne ennek xD)
Hinata-chan |